Installateur aan het woord: Installatiebedrijf Van de Ven-Hollanders
Michael Hollanders: ‘Geen mensen? Dan maken we het slimmer!’
Michael Hollanders van installatiebedrijf Van de Ven-Hollanders maakt lange dagen. Nu is dat niet zo bijzonder voor iemand die in de installatietechniek werkt. Want ook hij heeft een volle agenda en eigenlijk net iets te weinig collega’s om dat werk uit te voeren. Toch maakt de jonge Beek en Donkenaar graag tijd vrij om te praten over ‘zijn’ bedrijf, hoe hij in het vak rolde en zijn liefde voor sleutelen.
Ondanks alle gezonde hectiek ziet Michael er fris uit. Nog niet zo lang geleden had ik weken van tachtig uur. Waarom? We hebben een aantal vacatures en die krijgen we niet ingevuld. Er reageert gewoon niemand, wat we ook proberen. Maar ja, het werk moet wel gedaan worden. Daarom heb ik de afgelopen jaren flink geïnvesteerd in het slimmer maken van ons bedrijf. We zijn de digitale wereld in gestapt: automatische mailtjes via onze software, digitale planning waar iedereen in mee kan kijken… Zo maken we het werk overzichtelijker én efficiënter. Op die manier kunnen we met minder mensen toch meer werk verzetten.”
“Buiten dat: hard werken en lange dagen maken vind ik geen enkel probleem. Ik heb hart voor mijn werk en onze klanten.”
Eigenlijk meer een autoliefhebber
Als tiener startte Michael (geboren in 2000) op het vmbo in Gemert, waarna hij een mbo-opleiding in de automotive-sector voltooide. “Autotechniek vond ik altijd heel interessant. Als menneke van twaalf had ik dat al. Ik wilde graag weten hoe dingen werkten. Niet per se onder de motorkap, maar vooral de elektra. Ik was een echte doener. In 2022 ben ik bij mijn vader in het bedrijf gegaan. Tegelijk heb ik de mbo-opleiding werktuigbouwkunde-installatietechniek afgerond. Dat duurde niet zo lang, omdat ik al veel vrijstellingen had vanuit mijn vorige opleidingen.”

Gebalanceerde taakverdeling
Zijn vader, Rob Hollanders, stapte in 2008 in bij het bedrijf waarmee Gerard van de Ven en zijn broer in 1960 begonnen. “Gerard was een soort Willie Wortel”, weet Michael van de verhalen. “De eerste warmtepomp van Nederland stond hier op de zaak. Mijn pa was wat minder vernieuwend en concentreerde zich vooral op het sanitair en loodgieterswerken. Gerard van de Ven is vrij snel na zijn pensioen overleden. Maar zijn naam voeren we nog steeds. Hij heeft het bedrijf grootgebracht en veel naamsbekendheid opgebouwd. Gaan we als alleen ‘Hollanders’ verder, dan denken mensen misschien toch dat het een ander bedrijf is.”
Michael en zijn vader lopen elkaar niet snel in de weg. “We beoefenen allebei een andere tak van sport, zal ik maar zeggen. Mijn vader zit meer op kantoor, ik ben liever buiten aan het werk. Hij focust zich op de klassieke producten, ik richt me vooral op de nieuwe, duurzame technieken.”
Duurzame oplossingen
Bijvoorbeeld met de installatie van warmtepompen. “Ik vind het superinteressant om uit te zoeken hoe dat precies werkt en wat voor onze klanten de beste oplossing is. Waarmee ik niet wil beweren dat iedereen aan de warmtepomp moet. Dat hangt van heel veel factoren af. Het belangrijkste is dat het systeem past bij de woning én bij de klant.”
Duurzaamheid is absoluut Michaels ding. Ongeveer het eerste wat hij deed toen hij in 2022 begon, was het dak van het bedrijfspand aan de Kapelstraat vol laten leggen met zonnepanelen. “En twee warmtepompen installeren. Een beetje het goede voorbeeld geven, hè? We hebben nu een hybride opstelling én een all-electric variant. Zo kunnen we klanten het verschil goed laten zien.”

“Meestal adviseer ik om een lucht- en vuilafscheider van Spirotech te installeren. Ja, dat kost wat extra, maar het is wel kwaliteit die zichzelf terugverdient en je hebt er dan meteen geen omkijken meer naar.”

Korte lijnen met Spirotech
Van de Ven-Hollanders doet veel samen met Spirotech, vertelt Michael. “Cv-ketels waren tot 2022 een bijproduct voor ons, maar we offreren er steeds meer. En meestal adviseer ik om een lucht- en vuilafscheider van Spirotech te installeren. Ja, dat kost wat extra, en Spirotech is niet de goedkoopste. Maar het is wel kwaliteit die zichzelf terugverdient en je hebt er dan meteen geen omkijken meer naar.”
De lijnen met Spirotech zijn ook kort, zelfs draadloos. “Pieter de Jong is mijn vaste aanspreekpunt. Niet zo lang geleden heb ik bij mijn moeder een warmtepomp geplaatst. Ik hoefde alleen Pieter maar even te appen: ik heb wat spullen nodig. Hij maakt het altijd meteen in orde als ik app of bel. Pas ben ik nog een dagje op de fabriek in Helmond geweest. Een dagje meelopen en kijken hoe ze die producten maken. Heel leuk om te zien allemaal, zeker voor iemand als ik, die alles wil weten.”
Aan het roer?
Michael, die ’s avonds nog steeds graag aan complexe autosystemen werkt voor een lokaal bedrijf, zit helemaal op zijn plek binnen het bedrijf van zijn vader. Of hij ooit zelf aan het roer wil staan? “Ik weet het nog niet. Ik zie mezelf niet als ‘baas’. Ik ben liever buiten aan het werk, met mijn handen. Natuurlijk hoort de administratie erbij als ondernemer, maar het liefst ben ik bezig met techniek. Misschien neem ik in de toekomst wel op een bepaalde manier iets over, maar het bedrijf volledig runnen zie ik niet snel gebeuren.”
Wat hij belangrijk vindt, is dat alles tot in de puntjes klopt. “Mijn lat ligt hoog; ik ben een perfectionist. En dat is in de bouw niet altijd makkelijk. Toch probeer ik dat elke keer weer waar te maken. Ik zeg altijd: je kunt er beter een uur te lang over doen en het meteen goed doen, dan een half uur eerder terug zijn en in je eigen tijd opnieuw moeten beginnen.”
Met al die aanvragen en krapte op de arbeidsmarkt hoeft hij zich voorlopig in elk geval niet te vervelen. “De afwisseling is voor mij het fijnste. En ik daag mezelf graag uit. Wat de toekomst brengt? Geen idee. Eerst maar eens lekker werken!”